Wieś położona w województwie małopolskim, na Wyżynie Olkuskiej, w powiecie krakowskim, siedziba gminy. Jest jedną z najdłuższych miejscowości w Polsce (ok. 10 km), malowniczo położona w górnym odcinku Doliny Prądnika i na wierzchowinie jurajskiej. Zbocza doliny obfitują w liczne ostańce skalne, mające często fantastyczne kształty np. Maczuga Herkulesa, Fortepian czy Kołowrocie.

Warto zobaczyć:

Eklektyczny kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (1933 – 1939), z elementami renesansu i baroku polskiego, zbudowany z kamienia i cegły z wysoką wieżą. Po bokach dwie kaplice nakryte kopułami z latarniami.

Kościół parafialny pierwotnie wzmiankowany w latach 1325 – 1327, zamieniony przez Stanisława Szafrańca na zbór kalwiński (połowa XVI wieku). Na jego miejscu powstał kościół obecny, zbudowany przez proboszcza Jana Danielewicza, konsekrowany przez biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka (1941 XI 17). Projekt kościoła opracowali wspólnie (1918) architekci Jan Sas Zubrzycki i Stefan Szyller.

Relikty dawnego, charakterystycznego budownictwa jurajskiego, tzw. okoły, czyli zamknięte w czworobok zabudowania mieszkalne i gospodarcze, często połączone wspólnym dachem. Wiele chat jest przybudowanych do skał.

Zagroda nr 216 (przed 1864):

- dom z oborą

- stajnia z chlewem

- 2 stodoły

- spichlerzyk

- wozownia

Zagroda nr 375 (2 połowa XIX wieku):

- dom z oborą

- stajnia

- chlew

Willa „Chopin”