Dzisiejsza data:

Miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, leży w historycznej Małopolsce, położone jest w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, u źródeł Warty w dzielnicy Kromołów.

Warto zobaczyć:

Układ urbanistyczny osiedla robotniczego TAZ (Towarzystwo Akcyjne Zawiercie), obecnie osiedle Marchlewskiego III, ul. Bohaterów Westerplatte – Niedziałkowskiego (1880 – 1910):

Architektem i budowniczym osiedla był inż. Bigoszewski a po jego śmierci P. Munch.
- I etap (1880-1887) – budynki dwukondygnacyjne, na planie prostokąta z dwuspadowym dachem
- II etap (1887-1895) – częściowo przystosowane do zamieszkania poddasza, kryte dachówką
- III etap (1895-1907) - budynki trzykondygnacyjne z użytecznym poddaszem, podpiwniczone i skanalizowane
- IV etap (1907-1910) – budowa Resursy Obywatelskiej, Domu Ludowego, Łaźni Miejskiej, Szkoły TAZ, Ratusza
Każdy dom obsadzono drzewami, którymi wyznaczono główne aleje osiedla. Pomiędzy ulicami a budynkami urządzono ogródki oddzielone płotkami i miejsca do rekreacji

Neogotycki kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła (1896 – 1903), ul. Sienkiewicza 4

Murowany z czerwonej cegły wybudowany na planie krzyża łacińskiego. Posiada pięć wież, z których dwie najokazalsze górują od frontu. Wewnątrz kościoła znajduje się osiem filarów podtrzymujących sklepienie, które dzielą świątynię na trzy nawy. Dookoła są galerie. Nad głównym wejściem i w głowicach nawy poprzecznej są trzy witraże – rozety w kamiennym obramowaniu. W 1904 roku na placu przed kościołem została postawiona figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

27 grudnia 1992 r. abp Stanisław Nowak podniósł parafialny kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła do godności kolegiaty i ustanowił przy niej Kolegiacką Kapitułę Zawierciańsko - Żarecką.

Zespół willowy (po 1880), ul. 3 Maja 25:

- willa – pałacyk Stanisława Szymańskiego dyrektora TAZ, autorem projektu budynku był inżynier architekt Hugo Kudera z Warszawy.

Willa została zbudowana z cegły i osadzona na kamiennym cokole, przed budynkiem znajdował się okazały podjazd z gazonem. Budynek otaczał park w stylu angielskim, zaprojektowany w pracowni Kudery. Przepływająca przez tereny parku rzeka Młynówka została przekształcona w system stawów o charakterze ozdobnym, spełniającym funkcje użytkowe. Obok willi znajdował się wjazd do parku z okazałą bramą, która zniknęła po II wojnie światowej

- budynek gospodarczy

- ogród

- ogrodzenie

Komentarze obsługiwane przez CComment