Dzisiejsza data:

Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Jabłonce

Drewniany kościół istniał tu od XVI do połowy XIX wieku. Samodzielna parafia w Jabłonce została erygowana w 1787 roku.

          Obecny kościół, murowany pochodzi z lat 1802 - 1807. Ma jednoprzęsłowe prezbiterium zakończone półkoliście. Szersza od niego nawa jest trójprzęsłowa. Ze ściany frontowej nawy wyrasta czworoboczna wieża z piętrowymi lokalnościami po bokach. Jest ona wysunięta ryzalitowo z fasady, ma podziały ramowe. Nakryta jest baniastym hełmem z dwukondygnacyjną latarnią. Ponad bocznymi polami fasady są łamane woluty. Przy prezbiterium jest zakrystia, przy nawie kruchta (kiedyś drewniana). Na początku XX wieku do kościoła zostały dobudowane dwie czworoboczne kapliczki: jedna z ołtarzem św. Maksymiliana Kolbego, druga - Matki Boskiej Częstochowskiej. Dachy są gontowe.

            Sklepienia w kościele są żagielkowe, w nawie - na gurtach padających na przyścienne filary. Chór muzyczny jest wsparty na trzech arkadach. Wystrój wewnątrz jest eklektyczny. Polichromowany ołtarz główny z obrazem Przemienienia Pańskiego w polu środkowym pochodzi z lat 1912 - 1913. Po bokach, w niszach stoją posągi św. Cyryla i św. Metodego. W zwieńczeniu mniejsze figury św. Agnieszki i św. Elżbiety Węgierskiej. W lewym ołtarzu bocznym jest obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w prawym figura Chrystusa. Figuralna polichromia została wykonana w XX wieku.

           W kościele są cztery późnobarokowe posągi świętych Niewiast, monstrancja w tzw. stylu rejencji, kielich barokowy i w tzw. stylu rejencji.

źródła:

Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, T. 1 – woj. krakowskie, z.11 – powiat nowotarski, Warszawa 1951

Komentarze obsługiwane przez CComment