Dzisiejsza data:

Ojcowski Park Narodowy

Dane teleadresowe Dyrekcji OPN:

32-047 Ojców

Ojców 9

Tel. 12 389 20 05

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.opn.pan.krakow.pl/

 

 

 Ojcowski Park Narodowy utworzony został 14 stycznia 1956 roku, znajduje się na południu Polski i obejmuje część Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Ochroną objęta została Dolina Prądnika i Dolina Sąspówki wraz z wszystkimi istotnymi elementami krajobrazu jurajskiego.

Powierzchnia Parku wynosi 2 146 hektarów, w tym ponad 1 500 hektarów pokrywają lasy.

Strefa ochrony ścisłej wynosi 249 hektarów.

Powierzchnia otuliny wynosi 6 777 hektarów.

Całkowita długość szlaków – 39 km.

Występuje tu około 1 000 gatunków roślin naczyniowych, ponad 230 gatunków mchów i wątrobowców, prawie 1 200 gatunków grzybów i blisko 200 gatunków porostów.

W lasach dominują buk, jawor, grab, jodła, dąb szypułkowy, na nielicznych stanowiskach zachował się modrzew polski.

Teren Parku i jego otulinę zamieszkuje około 11 000 gatunków zwierząt, z czego do tej pory wykazano około 6 tysięcy.

Najbardziej charakterystycznymi ssakami Parku są nietoperze. Spośród 21 gatunków żyjących w Polsce, na terenie OPN i najbliższej okolicy stwierdzono 17. Dość często spotkać można w czasie hibernacji w jaskiniach podkowca małego i nocka dużego. Dawniej tworzyły one w okresie snu zimowego kolonie na ścianach jaskiń; dziś można już spotkać tylko pojedyncze okazy. Pozostałe gatunki takie jak np. gacek brunatny (wielkouch), mroczek późny i mopek są na ogół rzadkie. Stylizowaną sylwetkę nietoperza umieszczono w godle Parku.

Oprócz nietoperzy w Ojcowskim Parku Narodowym występują pospolite w kraju gatunki ssaków. Ssaki parzystokopytne reprezentują: sarna (około 150 okazów) i dzik, którego liczba wskutek migracji ciągle się waha i wynosi od kilku do około 20 osobników.

Z gatunków drapieżnych najczęstszy jest lis (około 60 osobników), natomiast rzadziej spotyka się borsuka, kunę leśną, tchórza i gronostaja.

Licznie występuje zając szarak, a z gryzoni wiewiórka, mysz leśna, popielica i nornica ruda. Nad wodami Prądnika i Sąspówki żyje piżmak, z licznie zaaklimatyzowanych tu bobrów (pochodzących z Pojezierza Suwalskiego) bytuje prawdopodobnie tylko jedna rodzina, większość bobrów opuściła teren Parku.

OPN zamieszkuje około 120 gatunków ptaków, z czego 94 to ptaki lęgowe, z których połowa żyje przez cały rok w Ojcowie i okolicy.

Występują tu jastrząb, krogulec i myszołów, a z nocnych puszczyk i sowa uszata. Spotyka się tu bociana czarnego, dwa gatunki gołębi: grzywacza i turkawkę, 6 gatunków dzięciołów, (między innymi dzięcioł czarny, zielony i zielono siwy) oraz liczne gatunki ptaków śpiewających - drozda, kosa, 6 gatunków sikor, ziębę, wilgę i rudzika oraz przylatujące tu na zimowiska kwiczoły, jemiołuszki i czeczotki. Rzadkie lecz charakterystyczne dla ojcowskich lasów ptaki reprezentuje mysikrólik, zniczek i 4 gatunki muchołówek.

Nad wodami zamieszkuje pluszcz i pliszka górska oraz rzadki w Parku zimorodek.

Płazy reprezentują traszka zwyczajna i grzebieniasta, ropucha zwyczajna, kumak nizinny i inne. Z gadów występują: zaskroniec zwyczajny, padalec zwyczajny, jaszczurki oraz żmije i gniewosze.

W wodach Sąspówki żyją pstrągi potokowe, natomiast w Prądniku oprócz pstrągów potokowych żyją, pochodzące ze stawów rybnych, pstrągi tęczowe.

 

Koniecznie trzeba zobaczyć:

zamek Pieskowa Skała

Maczugę Herkulesa

Ojców

jaskinie: Łokietka i Ciemną

Dolinę Sąspowską

kaplicę „Na Wodzie”

Muzeum OPN im. Prof. Wł. Szafera

Komentarze obsługiwane przez CComment