Wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Bochnia, leży na prawym brzegu Raby.

Warto zobaczyć:

Kościół św. Antoniego Padewskiego (1914 – 1918), jednonawowy, projektował Adolf Julian Stapfa, wnętrze wykonał w większości Franciszek Adamek (1918 – 1923).

W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Antoniego - patrona parafii, namalowany przez Marię Ritter (1945). W bocznych ołtarzach obrazy: św. Anny namalowany przez Waleriana Kasprzyka (1946) oraz Serca Pana Jezusa, namalowany przez Kazimierza Dylewicza (po 1945), ołtarze zostały odnowione (1975) przez Stanisława Kruczka ze Starego Sącza.

Ściany oraz sklepienie zdobi polichromia figuralna i ornamentalna namalowana przez Stanisława Skwarczyńskiego (1956 – 1957). Na ścianach widnieją malowidła przedstawiające żywoty świętych, w tym św. Antoniego Padewskiego, namalowane przez prof. Jerzy Lubańskiego na pamiątkę Jubileuszu Diecezji Tarnowskiej.

W wąskich i wysokich oknach umieszczono witraże wykonane w firmie Żeleńskiego w Krakowie jeszcze przed II wojną światową. Ubytki powstałe w witrażach podczas działań wojennych uzupełniono w 1947 roku.

Obok kościoła znajdują się 3 dzwony "Maryja", "Józef" i "Antoni". Największy pochodzi z 1932 r. i był przechowywany, jak mówi miejscowa tradycja, podczas II wojny światowej przez miejscową ludność w Rabie, natomiast dwa mniejsze ufundowano w 1962 roku.