Dzisiejsza data:

Wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w północnej części gminy Klucze, w paśmie Krajobrazowego Parku Orlich Gniazd.

Z najwyższego wzniesienia - Świniuszki (487 m n.p.m.) - roztacza się widok na Pustynię Błędowską i ruiny zamku w Ogrodzieńcu. Na zboczu Świniuszki znajduje się jaskinia, zaliczana do jednych z najgłębszych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wieś otacza obszar lesisty usiany ostańcami, poprzecinany skalistymi dolinkami, stanowiący szlak turystyczny i rowerowy, jest to teren do wspinaczek i dla grotołazów. Rodaki podzielone są na cztery przysiółki: Dwór, Wieś, Nowsie oraz Rzeka.

Warto zobaczyć:

Modrzewiowy kościół św. Marka (przełom XVI/XVII wieku), remont kapitalny (2006) - jednonawowy, częściowo z podcieniami, od północy zwieńczony zakrystią i otwartymi sobotami. Na pokrytym gontem dachu znajduje się barokowa wieżyczka. Wnętrze świątyni pokryte jest stropami. Ołtarz główny z wizerunkiem św. Marka  oraz trzy ołtarze boczne są barokowe. Na południowej ścianie kościółka umieszczone jest drewniane barokowe epitafium ks. Krzysztofa Zawalskiego, z postacią zmarłego oraz obrazem Ukrzyżowanego Chrystusa. Większość zabytkowego wyposażenia, ze względów bezpieczeństwa, przeniesiono do nowej świątyni

Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej o ścianach pochyłych i siodłowym dachu
Izba Regionalna przy ulicy Poprzecznej

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej (1972 - 1976)

Komentarze obsługiwane przez CComment