Dzisiejsza data:

(j. niem. Zabierzau) – wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, siedziba gminy, znajduje się na terenie Rowu Krzeszowickiego (obniżenie terenu pomiędzy Wyżyną Olkuską a Garbem Tenczyńskim) a także Garbu Tenczyńskiego, po obu brzegach rzeki Rudawy, do której na terenie Zabierzowa uchodzą dwa potoki spływające z Wyżyny Olkuskiej: Kobylanka i Kluczwoda.

Warto zobaczyć:

Murowano - drewniana willa (1902), ul. Krakowska 149, została wybudowana według projektu architekta Jana Sas-Zubrzyckiego jako dom własny. Budynek łączy elementy historyzmu z zastosowaniem form budownictwa drewnianego.

W jednym z pokoi na pierwszym piętrze znajduje się tablica z napisem: W. ks. Konopiński z Modlnicy poświęcił dn. 24.VII.1901, Pobłogosław Boże Naszej Pracy. W 1935 po Janie Sasie-Zubrzyckim willę odziedziczyła jego córka Łucja, która dwa lata później sprzedała ją Henrykowi Koziołowi z Warszawy. W latach 70. XX w. willę kupili Maria i Paweł Gilarscy. 21 lipca 1992 zakupił ją Paul Rogler. Opiekę nad willą sprawuje Paweł Graś z rodziną.

- półhektarowy ogród

Komentarze obsługiwane przez CComment