Kościół pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Złotej

Parafię w Złotej erygowano przed 1346 rokiem.

          Obecny kościół zbudowano w 1649 (w tradycji późnogotyckiego warsztatu ciesielskiego), przebudowano przypuszczalnie w XIX wieku. Był on kilkakrotnie odnawiany, w 1972 gruntownie - z silnym zatarciem cech stylowych.
           Jest on orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup. Prezbiterium zamknięte jest wielobocznie, przy nim od północy znajduje się zakrystia. Szersza nawa jest prostokątna, przy niej od południa jest kruchta. Wnętrze nakryte jest stropami, w nawie z zaskrzynieniami. Na belce tęczy jest krucyfiks oraz posąg Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty (XVII wiek). Dach jest dwuspadowy, jednokalenicowy, kryty blachą. Okap prezbiterium podparty jest kroksztynkami. Wieżyczka na sygnaturkę ma kształt barokowy. Od zachodu wznosi się kwadratowa wieża o pochyłych ścianach, z nadwieszoną izbicą. Jest ona nakryta dachem namiotowym, na którym znajduje się czworoboczna nadbudówka z daszkiem namiotowym. Na drzwiach są stare, ozdobne okucia.

           Ołtarz główny i dwa boczne pochodzą z XVII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się nowy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, po bokach rzeźby św. Franciszka z Asyżu i św. Maksymiliana Kolbego, a w zwieńczeniu obraz św. Michała Archanioła (XVIII - XIX wiek). W jednym ołtarzu bocznym jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (XVII wiek) oraz nowe obrazy św. Józefa i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W drugim - obrazy Serca Pana Jezusa, św. Magdaleny i św. Tadeusza Judy. Kamienna chrzcielnica pochodzi z XVII wieku, ambona z początku XIX wieku. Ławki są klasycystyczne, organy i polichromia współczesne. W kościele znajduje się obraz św. Jana Nepomucena (początek XVII wieku), z dawnego ołtarza bocznego. Do zabytkowego wyposażenia należą XVII - wieczne puszka i pacyfikał z relikwią Krzyża Świętego, barokowy relikwiarzyk z kości słoniowej, z rzeźbą Świętego, ornaty z tkanin (XVI - XVIII wiek).

                                                                     Opracowała Marta Goździk

źródła:

1. R. Brykowski, M. Kornecki, Drewniane kościoły w Małopolsce Południowej, Wrocław 1984

2. Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, T.1 - woj. krakowskie, z. 3 - powiat brzeski, Warszawa 1951