Dzisiejsza data:

Kościół św. Michała Archanioła w Klimkówce

           W niewielkiej, podkarpackiej wsi Klimkówka znajdują się dwa interesujące, drewniane obiekty sakralne: sanktuarium Znalezienia Krzyża Świętego i kościół p.w. św. Michała Archanioła.

           Historia tej drugiej świątyni sięga XV wieku - roku 1453, kiedy to konsekrowano pierwszy drewniany kościół. Sto lat później świątynia stała się zborem kalwińskim. Obecny drewniany kościół wzniesiono w 1854 roku. Projektantem był (prawdopodobnie) miejscowy majster ciesielski Florian Wais.

            Dwadzieścia lat później dobudowano murowaną zakrystię, która została zburzona i zastąpiona drewnianą już w XX wieku. Świątynia jest konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu z kamienia, szalowana gontem. Prezbiterium na rzucie prostokąta zamkniętego od południa trójbocznie, nawa na rzucie prostokąta z przylegającą od północy wieżą konstrukcji słupowo-ramowej, szalowanej deskami z listwowaniem, górą obita blachą. Do prezbiterium dostawiono zakrystię (od wschodu) i niewielką kruchtę (od zachodu). Dachy dwuspadowe, dwukalenicowe, nad prezbiterium nieco niższy, opadający od południa trzema połaciami. W dachu nawy ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę z latarnią o daszku namiotowym. Dwukondygnacyjna wieża dołem jest czteroboczna z przedsionkami po bokach, górą ośmioboczna nakryta niskim, namiotowym, ośmiopołaciowym dachem. Otwory okienne nawy i prezbiterium ośmioboczne w formie rozet. We wnętrzu płaski strop, w nawie wsparty na przyściennych słupach. Ściany i strop pokryte  polichromią z 1906 roku autorstwa lwowskiego malarza, Tadeusza Popiela (ucznia Jana Matejki). Sceny otoczone są bardzo bogatym, stylizowanym ornamentem roślinno-geometrycznym w żywych, nasyconych kolorach. Odpowiednie zgranie farb i wzorów o motywach kwiatów wiejskich działa kojąco i nastraja do modlitwy. Polichromia stanowi bardzo dobry przykład sztuki z okresu Secesji i jest jedynym przykładem dekoracji secesyjnej tej klasy w drewnianym kościele na naszym terenie. Wyposażenie, (ufundowane przez rodzinę Wojciecha Boboli) w większości barokowe i rokokowe z XVIII wieku, pochodzące z wcześniejszego kościoła obejmuje: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, późnobarokową chrzcielnicę, rokokową ambonę z drugiej połowy XVIII wieku, prospekt organowy z około XVIII wieku oraz liczne obrazy i rzeźby. Najstarszym, niezwykle cennym elementem wyposażenia jest odkryty podczas konserwacji w 1995 roku obraz  Matki Bożej z Dzieciątkiem z pierwszej połowy XVI wieku malowany temperą na desce, będący pozostałością późnogotyckiego tryptyku. To najcenniejszy zabytek późnogotyckiego malarstwa tablicowego w województwie podkarpackim.

           Ołtarz główny datowany jest na około 1700 rok. Znajduje się tu obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej malowany farbą olejną na płótnie i naklejony na deski zaplecka niszy ołtarza. Na zasuwie w ołtarzu mieści się drugi obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Po bokach ołtarza stoją dwie drewniane figury - św. Paweł z mieczem po prawej, z lewej św. Piotr z kluczami do nieba. Zwieńczenie ołtarza stanowi obraz patrona parafii św. Michała Archanioła. Po jego bokach znajdują się dwa okrągłe obrazy przedstawiające św. Wawrzyńca i św. Jana. Ołtarz boczny (lewa strona) w środkowej części mieści obraz olejny z Matką Boską Różańcową w koronie na głowie, siedzącą na tronie z Dzieciątkiem na kolanach, otoczoną aniołami wyłaniającymi się zza chmur. Matka Boża adorowana jest przez dwie postaci: św. Dominika i św. Katarzynę. Ołtarz boczny (prawa strona) zawiera obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. 

           Przy świątyni dzwonnica metalowa z trzema dzwonami oraz ogrodzenie wykonane z kamienia w 1866 roku.

           Zwiedzając okolicę warto zajrzeć do ogrodzonego niewysokim murem z polnego kamienia z dwoma bramami i otoczonego starymi drzewami drewnianego kościoła...zadumać się w ciszy...  

źródła:

Dziedzictwo.ekai.pl

https://parafiaklimkówka.pl

podkarpackie.travel

Komentarze obsługiwane przez CComment