Dzisiejsza data:

Kościół pod wezwaniem św. Józefa w Przemyślu

Dekanat Przemyśl II

           Kościół należy do salezjanów których do pracy z ubogą, zaniedbaną młodzieżą sprowadził biskup Józef Sebastian Pelczar. Zakupił on w 1907 roku grunt przy ulicy Św. Jana 15 a następnie aktem notarialnym przekazał go salezjanom. Pierwszą ich inwestycją był wzniesiony w 1911 roku zakład, który kształcił szewców i krawców, natomiast budowę kościoła rozpoczęto w 1912 roku.

           Świątynia stoi na lewobrzeżnej części miasta - Zasaniu. Projekt kościoła wykonał profesor inżynier z Turynu - Mario Ceradini według stylu zwanego gotykiem nadwiślańskim (neogotykiem). Do wybuchu I wojny światowej były postawione już nawy. Działania wojenne przerwały prace, które ukończono w 1923 roku i wtedy biskup J. S. Pelczar dokonał poświęcenia kościoła.

           Obiekt jest budowlą neogotycką, murowany z cegły i betonu. Ma trójnawowy, bazylikowy korpus, prosto zamknięte prezbiterium i wieżę frontową. Na zewnątrz 62 metrowa wieża przypomina kształtem wyższą z tych, które wznoszą się nad Bazyliką Mariacką w Krakowie.

           W nawie głównej znajduje się ołtarz wykonany z drewna dębowego i złocony. Znajdują się na nim wieżyczki z figurami świętych i obrazami Mariana Strońskiego (przemyskiego malarza, grafika, projektanta i konserwatora polichromii). Ołtarze boczne i polichromie powstały po II wojnie światowej. Artysta malarz Stanisław Jakubczak z Krakowa namalował je w latach 1961-1962.

           Warto również zwrócić uwagę na organy, konfesjonały i płaskorzeźby z Drogą Krzyżową. W kościele zaskakuje świątynna posadzka, na której zobaczymy znaki zodiaku oraz liczne buddyjskie swastyki (takie same jakie były znakiem hitlerowskich Niemiec). Według pierwotnego znaczenia miały być symbolem szczęścia i powodzenia. Cały kościół zdobią charakterystyczne biało czerwone paski. Obecnie świątynia to jeden z piękniejszych zabytków Przemyśla.

źródła:

Katalog zabytków sztuki w Polsce. Miasto Przemyśl, Warszawa 2004

Markin J.: Przemyśl Przewodnik turystyczny, Bydgoszcz 1998

Strona Parafii św. Józefa w Przemyślu, www.sdb-przemysl.pl/o -parafii

Żabicki J.: Leksykon zabytków architektury Lubelszczyzny i Podkarpacia, Warszawa 2013

 

Komentarze obsługiwane przez CComment