Dzisiejsza data:

Dwór w Kobiernicach

Przykład klasycystycznego dworu małopolskiego z 1. połowy XIX wieku (został zbudowany około 1820-1830).

            W latach 1886-1920 miała tu siedzibę szkoła rolnicza. Po pożarze w 1940 dwór został odbudowany. Obecnie w dyspozycji Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce.

            Jest murowany z cegły i otynkowany. Prostokątny, parterowy, z lekko zaokrąglonymi narożnikami i wysokim, czterospadowym dachem. Z dachu wyrasta piętro części środkowej. Od frontu jest ona poprzedzona czterokolumnowym portykiem w wielkim porządku, który w połowie wysokości dźwiga balkon, Od tyłu, w elewacji ogrodowej środkowa, sześcioosiowa część piętrowa jest zaakcentowana pilastrami w wielkim porządku, trójkątnym przyczółkiem oraz dekoracją stiukową w półkolistych nadokiennikach i we fryzie. Po bokach obu elewacji są ryzality: frontowe nieznaczne, tylne wydatne. Klasycystyczna dekoracja jest skromna - elewacje zdobione są sztukateriami, budynek opasany klasycyzującym fryzem, wokół prostokątnych okien profilowane opaski.

            Dwór w Kobiernicach jest bardziej zaawansowany stylowo i zarazem bogatszy w detal niż inne dwory prezentujące ten sam typ.

źródła:

1. T. Chrzanowski, M. Kornecki, Sztuka Ziemi Krakowskiej, Kraków 1982

2. Jerzy Z. Łoziński, Pomniki sztuki w Polsce, T. 1 - Małopolska, Warszawa 1985

Komentarze obsługiwane przez CComment