Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop Telnet
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dom Mikołajowski w Tarnowie

Dom zwany Mikołajowskim to budynek przy placu Katedralnym, postawiony w 1524 przez Jana Mikołajowskiego.

            Przy budowie wykorzystano mur miejski (stanowi on dolną część północno-zachodniego muru domu). W 1527 dom został oddany wikariuszom tarnowskiej kolegiaty, później służył szkole i kolonii akademickiej. Obecnie stanowi, wraz z sąsiednimi kamieniczkami, siedzibę Muzeum Diecezjalnego. Jest to jeden z nielicznych zabytków świeckiej architektury miejskiej przełomu gotyku i renesansu.

            Jest murowany, piętrowy, podpiwniczony. Jednotraktowy, na parterze pośrodku znajduje się sień i klatka schodowa, po bokach po jednej izbie. Na piętrze jest taki sam rozkład pomieszczeń, tylko w miejscu sieni izba. Izby po lewej stronie domu są przebudowane. Klatka schodowa jest kwadratowa, z kamiennymi, kręconymi schodami i poręczą. Została częściowo zrekonstruowana w 1944 roku. W izbie na parterze, na prawo z sieni, jest sklepienie kolebkowe. W sieni i izbie ponad nią są stare, belkowane stropy, pierwszy o belkach fazowanych, drugi profilowanych. W jednej z izb na piętrze zachowały się ślady polichromii.

            Elewacja jest ceglana. Dwa okna mają kamienne obramienia gotycko-renesansowe. Jedno z nich jest zamknięte łukiem w ośli grzbiet. Obok wejścia głównego jest wziernik z kratą. W domu są dwa późnogotyckie portale kamienne, fazowane (jeden z nich jest zamknięty łukiem trójlistnym ściętym) oraz cztery portale kamienne ze splotów gotyckich lasek połączonych z elementami renesansowymi (profilami i rozetami). Nad wejściem głównym jest kamienny herb Gryf z napisem zawierającym nazwisko fundatora i rok fundacji. Portale i obramienia okienne powtarzają w pewnym uproszczeniu wzory wawelskie.

            Od południa do domu mikołajowskiego przylegają dwa budynki, dawniej szkolne, zbudowane również w XVI wieku. W jednym zachowały się pierwotne wnętrza, drugi ma ścianę szczytową z wnękami. Budynki od północy pochodzą z XVIII wieku.

                                                           opracowała Marta Goździk

źródła:

1. T. Chrzanowski, M. Kornecki, Sztuka Ziemi Krakowskiej, Kraków 1982

2. Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, T.1 – woj. krakowskie, z. 13 – powiat tarnowski, Warszawa 1953

Dodatkowe informacje