Dzisiejsza data:

Ratusz w Narolu

Rynek 1

W dolinie nad górną Tanwią na granicy Roztocza Środkowego i Południowego położone jest spokojne, urokliwe miasteczko Narol.

           Okolice przyciągają co roku turystów spragnionych roztoczańskiej przyrody, ciszy, ciekawej historii regionu. Do największych atrakcji turystycznych Narola należą z pewnością: pałac hrabiów Łosiów (XVIII wiek), kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny (przełom XVIII/XIX wieku), rzeźba św. Floriana (rok 1800), cerkiew unicka Ofiarowania Matki Bożej (koniec XIX wieku), krzyże bruśnieńskie na cmentarzu i budynek ratusza.

           Narolski ratusz powstał w latach 1928-1932 i usytuowany jest na środku rynku, vis a vis kościoła. W 1928 roku gmina uchwaliła budowę ratusza. Rozpoczęcie budowy było przyczyną dwuletnich procesów sądowych burmistrza Andrzeja Zuchowskiego z dziedziczką dóbr narolskich -hrabiną Jadwigą Korytowską, ostatnią właścicielką pałacu i miasteczka.(zamordowaną przez NKWD). Powodem procesu było nieuzgodnienie z właścicielką tej budowy. Ratusz to budynek na rzucie prostokąta z podcieniami, posiadający dwie kondygnacje, wybudowany z cegły i pokryty tynkiem. Jego dach jest dwuspadowy, blaszany, posiadający naczółki. Pośrodku kalenicy dachowej umieszczona jest ośmioboczna wieżyczka posiadająca kopulasty hełm z kulą, strzałką i orłem w koronie na szczycie. Poddasze budynku jest częściowo zagospodarowane.

           W Ratuszu mieści się Urząd Miasta i Gminy Narol.

źródła:

Pawlak Roman: Polska. Zabytkowe ratusze, Warszawa 2003

 

Komentarze obsługiwane przez CComment