Dzisiejsza data:

Ratusz w Leżajsku

Rynek 1

           Położony przy starym szlaku handlowym, wiodącym dolinami Sanu i Wisły, z Rusi na Pomorze- Leżajsk stanowił rozwinięty kiedyś ośrodek rzemieślniczo-handlowy. W granicach miasta, a przede wszystkim w jego śródmieściu zachowało się wiele ciekawych obiektów zabytkowych, które są świadectwem bogatej, ciekawej historycznie przeszłości Leżajska. Wymienimy tu między innymi: pałac Miera, bazylikę pod wezwaniem Zwiastowania NMP, dwór Starościński, kaplice: Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i Najświętszego Grobu Jezusa Chrystusa, Ratusz, drewniane dworki Fryzowskiego z połowy XVIII wieku czy budynek dawnej karczmy żydowskiej z końca XIX wieku.

           Neorenesansowy Ratusz z XVIII wieku umiejscowiony jest w północno-zachodniej pierzei Rynku. Obecna budowla miała dwie poprzedniczki: pierwsza spłonęła w 1834 roku wraz z aktami miejskimi, następna, wzniesiona na zaprawie glinianej po 30 latach użytkowania groziła zawaleniem i została zastąpiona nowym budynkiem który powstał "od nowa" w drugiej połowie XIX wieku, w latach 1869-1870. Nadzór nad budową sprawował sekretarz miejski M. Wodziński a budowniczym był Karol Kubik. W pomieszczeniach parteru sklepienia są żaglaste na gurtach. Na piętrze ładna sala obrad rady z galeryjką dla pospólstwa. Wnętrza urządzone są stylowo - stare elementy umiejętnie połączone z nowoczesnością. Na prostokątnej wieży umieszczony jest zegar wykonany w 1905 roku w znanej w Galicji fabryce zegarów Michała Miąsowicza w Krośnie.

           Na frontonie ratusza, będącego siedzibą Urzędu Miasta, umieszczone są pamiątkowe tablice: 500-lecia bitwy pod Grunwaldem, 600 rocznicę lokacji Leżajska, pamięci ofiar stalinizmu i generałowi W. Sikorskiemu, kiedy jako młody inżynier mieszkał w Leżajsku kierując pracami pomiarowymi na Sanie.

źródła:

Kłos S.: Leżajsk i powiat leżajski. Przewodnik krajoznawczy, Krosno (brak roku wydania)

Leżajsk - Ratusz. Atrakcje turystyczne Leżajska. Ciekawe miejsca Leżajska

www.polskaniezwykla.pl (dostęp 2017-11-26)

Pastuszczak J.: Leżajsk, Krosno 2003

 

Komentarze obsługiwane przez CComment