Dzisiejsza data:

Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu
Koniecznie trzeba pojechać do historycznego, jednego z najstarszych w całym kraju miasta na Sanem - Przemyśla

           Znajduje się tu jedyne w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek, które jest oddziałem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Mieści się ono w 38 metrowej barokowej Wieży Zegarowej w centrum starego miasta. Ciekawostką jest zamontowany w 1820 roku zegar, który do dziś odmierza czas z bardzo dużą dokładnością. Po krętych i ciasnych schodkach wędrujemy na kolejne piętra wieży, gdzie znajdują się kolekcje fajek i dzwonów. Przedmioty te powstają w Przemyślu od stuleci, a samo miasto nazywane jest miastem dzwonów i fajek. Wystawa podzielona jest na dwie ekspozycje: dzwonów i fajek.

           Fajka przemyska sięga swą historią XIX wieku. Robiona była z różnych materiałów: z gliny, drewna, porcelany, sepiolitu (pianki morskiej), posiadająca dekoracje z kości bądź z mosiądzu. Obecnie kolekcja liczy ponad 1 600 egzemplarzy z całej Europy. Na wystawie zobaczymy tzw. walatówki, czyli wyroby wykonane przez najsłynniejszego przemyskiego wytwórcę fajek - Ludwika Walata. Znaną postacią przemyskiego świata fajkarzy jest właściciel "Pracowni Fajek Mr Bróg" i działacz "Przemyskiego Klubu Fajki", Zbigniew Bednarczyk. Jego zakład mieści się na przedmieściach Przemyśla, w Ostrowie. Właściciel chętnie oprowadza po warsztacie i opowiada o procesie powstawania fajek. W okresie wakacyjnym, raz w roku, odbywa się w Przemyślu "Święto Fajki" z konkursem jej palenia, licznymi wystawami, kiermaszami oraz koncertami.

           Ekspozycja sztuki ludwisarskiej zaczyna się od prezentacji niezmiennej od średniowiecza techniki wytwarzania dzwonów. W dalszej kolejności oglądamy już same dzwony. Jest ich ponad 70 - dzwony kościelne, okrętowe czy ratuszowe. W magazynach leży ponad 3,5 tysiąca małych dzwonków ręcznych. Najwyższe piętra skrywają dzwony okrętowe, w tym ten ze słynnego okrętu ORP Burza. Tradycja ludwisarska jest w Przemyślu nadal kultywowana. Obecnie dwie pracownie ludwisarskiej wytwarzają dzwony. Słynna jest "Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego", skąd pochodzi największy na świecie dzwon" Vox Patria", ważący 55 ton. Zwiedzanie kończymy wyjściem na taras widokowy skąd podziwiamy przepiękną panoramę Przemyśla i okolic.

źródła:

Olbromska U., Trojanowska M.: Muzyka Dzwonów , Magia Fajki....

Informator Muzeum Dzwonów i Fajek, Oddziału Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Przemyśl 2010

Komentarze obsługiwane przez CComment