Dzisiejsza data:

Zalipie

           Wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Olesno, poprzednio w latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego. Leży w równinie nadwiślańskiej, 174 m n.p.m., 15 km na północny – zachód od Dąbrowy.

           Wieś Zalipie od dawna słynie z malowanych chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami.

           Podczas malowania nie stosuje się różnych odcieni tego samego koloru, tylko używa się pełnych barw, kwiaty posiadają zazwyczaj obwódkę brązową, a liście czarną. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, piwnicach, studniach, psich budach  i płotach oraz drobnych przedmiotach codziennego użytku.

           Obecnie w Zalipiu i okolicznych wsiach (Niwki, Ćwików, Dąbrówka Gorzycka, Pilcza Żelichowska, Świebodzin, Podlipie, Kłyż, Wola Żelichowska, Zapasternicze) znajduje się kilkadziesiąt malowanych budynków.

           Prace zalipiańskich artystek można podziwiać między innymi w Zagrodzie Felicji Curyłowej oraz w Wiejskim Domu Kultury tzw. Domu Malarek wybudowanym dzięki jej staraniom.

           Felicja Curyłowa (1903-1974) była wybitną malarką zalipiańską, jedną z pierwszych uczestniczek dorocznych konkursów "Malowana Chata''. Jej malowana zagroda jeszcze za życia malarki była najczęściej odwiedzana przez turystów. Po jej śmierci zagroda została zakupiona przez "Cepelię'' i w 1978 roku przekazana Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. W 1981 roku przeniesiono do tej zagrody z innej części wsi budynek z XIX wieku.

           Co roku Muzeum Etnograficzne w Tarnowie organizuje dla ludowych artystek z Powiśla Dąbrowskiego konkurs pod nazwą "Malowana chata". Specjalna komisja wizytuje zagrody w poszukiwaniu tej najpiękniejszej. Wyniki konkursu ogłaszane są w niedzielę po Bożym Ciele, z pewnością jest to więc najlepszy czas w roku, aby odwiedzić Zalipie.

Komentarze obsługiwane przez CComment