Dzisiejsza data:

Dwór Cybulskich w Humniskach

Według tradycji został zbudowany w XVIII wieku.

            W drugiej połowie XIX wieku (w tym około 1890 Adama i Lucyny Cybulskich) i na początku XX wieku był własnością Cybulskich. Przekształcono go gruntownie w 1921, a w późnych latach dwudziestych XX wieku właścicielem majątku liczącego 475 hektarów był B. Telesz.

            Znajduje się na sztucznie usypanym wzniesieniu, frontem zwrócony jest na południe. Jest drewniany, o konstrukcji zrębowej, na wysokim podmurowaniu kamiennym. Prostokątny, parterowy, częściowo podpiwniczony. W piwnicach jest sklepienie kolebkowe. Podczas przebudowy dwór został uzupełniony cegłą i otynkowany. A także wzbogacony o kamienne przypory w narożach budynku oraz ganek.

            Układ wnętrza jest dwutraktowy, częściowo zniekształcony, z arkadowym portykiem na osi nakrytym oddzielnym daszkiem. Fragmentarycznie zachowały się parkiety o układzie geometrycznym. Dach jest dwuspadowy z naczółkami, kryty blachą, przekształcony w 1925 roku.

            W otoczeniu dworu na nierówności terenu zachowała się piwnica, zapewne pozostałość wcześniejszego założenia, z XVI wieku. Jest ona murowana z kamienia, na rzucie prostokąta, dwutraktowa, sklepiona krzyżowo-kolebkowo. Do zabudowań dworskich należy też spichlerz i stajnia. Zachowały się pozostałości parku z aleją dojazdową obsadzoną starymi drzewami.

źródła:

Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, T. 13 - woj. rzeszowskie, z. 2 - powiat brzozowski, Warszawa 1974

 

Komentarze obsługiwane przez CComment